Menu
Sepetim
1000 TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!

Barkod Okuyucular

BARKOD OKUYUCU NEDİR?

Barkod okuyucular, optik bir ışık kaynağı aracılığı ile barkod üzerinde yer alan değişik genişlikteki çizgileri çözerek, veriyi bir haberleşme arabirimi vasıtası ile kullanılan sistemlere aktarmayı üretilmiş barkodların okunmasını  sağlayan optik okuyuculardır. Barkod, barkod okuyucu ile okutulduğunda, okuyucu siyah ve beyaz çizgileri elektrik sinyallerine dönüştürür. Okuyucunun kod çözücüleri de bu sinyalleri çözerek anlayabileceğimiz  alfanümerik rakamlara kayıt ederek algıladığı seri numarasını elektronik ortama iletilmesini sağlar. iletilen bilgiler ekranda çözümlenerek sonuç yansıtılır, böylelikle veri girişi çok daha hızlı ve doğru gerçekleştirilmiş olur.


BARKOD OKUYUCU ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİYİZ?

Barkod okuyucu seçiminde işletmenin özelliği, ihtiyacı ve ürünün özelliği gibi farklılıklara göre barkod okuyucular seçilebilir.

 

Özellikle lazer okuyucu alacakların kafasında bazı sorulara cevap vermesi gerekiyor

- Barkodlar elle yapıştırılıyor yoksa otomatik bantlama ile mi yapışıyor

- Ürün bantlara bırakıldığında, iş yoğunluğu sebebiyle rastgele mi konuluyor

- Farklı ürünlerde kolileme ve barkodlama farklı açılardan mı oluyor

 

İş işleyişinde bu durumlar göz önüne getirilmelidir. Her durumu kestirmek için birden fazla cihaz kullanımı maliyet anlamına gelmektedir.

 

Barkod’un okuma alanı 1 veya 1,50 metre aralığında ise lazer okuyucu veya kamera tipi okuyucu seçilmelidir. Barkodun okunabileceği mesafeler göz önüne alınıp ona göre cihaz tercihi yapılmalıdır.


Lazer teknolojisinde sinyal gücü, ışının barkod üzerinden yansıma yoğunluğuna bağlıdır. Barlar ve boşluklar arasındaki renk kontrast ne kadar iyi ise o kadar yüksek performans sağlanır. Düşük kontrast’ın en sık sebepleri arasında; etiket yazıcı kafasındaki problemler, barkodun bar ve boşluklarının renklerinin yanlış seçilmesi ve koli üzerine inkjet baskısı veya matbaa baskıları vardır.

 

Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 124 (11 Sayfa)
Tarama deneyiminizi ve sitemizin işlevselliğini geliştirmek için çerezler ve diğer benzer teknolojileri kullanıyoruz. Gizlilik Politikası .